Entertainment 3.2.2018 08:45 am

READ: Full list of Safta nominees

The characters of Isibaya. Picture: Supplied.

The characters of Isibaya. Picture: Supplied.

The full list of nominees.

  All the SAFTA award nominees
Best Short Film
Apocalypse Now Now
The Hangman
Vlees van my vleesBest Student Film
Hewn
Incurable
Khaya

Best Achievement in Directing – TV Comedy
Hotel
Puppet Nation ZA
Ses Top La 4

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy
Elke Skewe Pot
Hotel
Puppet Nation ZA

Best Achievement in Art / Production Design – TV Comedy
Puppet Nation ZA
Ses Top La 4
Thuli no Thulani

Best Achievement in Make-up and HairstyIng – TV Comedy
Elke Skewe Pot
Hotel
Ses Top La 4

Best Achievement in Wardrobe/ Costume Design- TV Comedy
Elke Skewe Pot
Hotel
Puppet Nation ZA

Best Achievement in Sound Design- TV Comedy
Gauteng Maboneng
PHIL101
Puppet Nation ZA

Best Achievement in Cinematography- TV Comedy
PHIL101
Puppet Nation ZA
SuzelleDIY

Best Actress -TV Comedy
Carine Rous (Anna) Elke Skewe Pot
Simone Nortman (Jone Scholtz) Hotel
Julia Anastasopoulos (Suzelle) SuzelleDIY

Best Actor -TV Comedy
Mandla Gaduka (Solomon) Gauteng Maboneng
James Borthwick (Ferdie Kruger) Hotel
Rea Rangaka (Mazi) SINGLE GUYZ 2

Best Supporting Actress- TV Comedy
Carien Botha (Lulu) Elke Skewe Pot
Franci Swanepoel (Sandra) Elke Skewe Pot
Linda Sebezo (Gogo) Gauteng Maboneng

Best Supporting Actor – TV Comedy
Schalk Bezhuidenhout (Danny Beyers) Hotel
Trevor Gumbi (Gideon) Ses Top La 4
Warren Masemola (Thokozi) Ses Top La 4

Best TV Comedy
Hotel
Puppet Nation ZA
SuzelleDIY

Best Achievement in Directing – TV Soap/Telenovela
Gold Diggers 2
High Rollers 3
Isibaya

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap/Telenovela
High Rollers 3
Isibaya
Suidooster

Best Achievement Original Music/ Score – TV Soap/Telenovela
Isithembiso
Ring of Lies 2
The Queen

Best Achievement in Post Production – TV Soap/Telenovela
High Rollers 3
Isibaya
Ring of Lies 2

Best Achievement in Cinematography – Telenovela
High Rollers 3
Ring of Lies 2
The Queen

Best Achievement in Wardrobe, Make-up and Hair – TV Soap/Telenovela
Isibaya
Isithembiso
Broken Vows

Best Achievement in Art/ Production Design – TV Soap/Telenovela
Isibaya
Isithembiso
The Queen

Best Actress-TV Soap/Telenovela
Jo-Anne Reyneke (Thandi) Broken Vows
Kgomotso Christopher (Yvonne Langa) Scandal
Denise Newman (Bridgette October) Suidooster

Best Actor-TV Soap/Telenovela
Siyabonga Thwala (Mpiyakhe Zungu) Isibaya
Hamilton Dhlamini (Banzi Motaung) Isithembiso
Mpho Sebeng (Neo) Ring of Lies 2

Best Supporting Actress- TV Soap/Telenovela
Zimkhita Nyoka (Olwethu Gumede) Gold Diggers 2
Mapula Mafole (Mapula) Rhythm City
Tarryn Lamb (Kim Adams) Suidooster

Best Supporting Actor-TV Soap/Telenovela
Patrick Shai (Jacob Moloi) 7de Laan
Pallance Dladla (Jabu Zungu) Isibaya
Mandla Gaduka (Damian) Broken Vows

Best TV soap
7de Laan
Isibaya
Suidooster

Best Telenovela
Gold Diggers 2
High Rollers 3
Isithembiso

Best Achievement in Directing -TV Drama
Die Boekklub 2
iNumber Number
Thula’s Vine

Best Achievement in Scriptwriting -TV Drama
Die Boekklub 2
Die Boland Moorde 2
Lockdown

Best Achievement in Editing – TV Drama
Bedford Wives
Hard Copy
Tjovitjo

Best Achievement in Sound Design – TV Drama
Igazi 2
iNumber number
Tjovitjo

Best Achievement in Original Music/ Score-TV Drama
Bone of my Bones
Isikizi 2
Mamello

Best Achievement in Art / Production Design – TV Drama
Hard Copy
Lockdown
Tjovitjo

Best Achievement in Wardrobe/Costume Design – TV Drama
Die Boekklub 2
Hard Copy
Tjovitjo

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama
Lockdown
Swartwater 2
Z’bondiwe 3

Best Achievement in Cinematography – TV Drama
iNumber Number
Lockdown
Tjovitjo

Best Actress-TV Drama
Masasa Mbangeni. Harvest
Thuso Mbedu, Is’thunzi
Zola Nombona, Z’Bondiwe 3

Best Actor -TV Drama
Jody Abrahams, Hard Copy 4
S’dumo Mtshali, Is’thunzi
Warren Masemola, Tjovitjo

Best Supporting Actress – TV Drama
Jana Cilliers, Die Boekklub 2
Tina Jaxa, Isikizi 2
Quanita Adams, Sara se Geheim 1

Best Supporting Actor -TV Drama
Russel Savadier, Bedford Wives
Emmanuel Castis, Erfsondes 4
Pallance Dladla, Is’thunzi

Best TV Drama
Harvest
Tjovitjo
Die Boland Moorde 2

Best Achievement in Directing – Documentary Feature
Skulls of my People
Strike a Rock
The Giant is Falling

Best Achievement in Cinematography – Documentary Feature
Herbal healers of the Karoo(KRUIDJIE ROER MY)
Op die Ooomblik- Deel Een
Skulls of my People

Best Achievement in Editing – Documentary Feature
Huisgenoot Ware Lewensdramas
Skulls of my People
The Giant is Falling

Best Achievement in Sound Design – Documentary Feature
Skulls of my People
The Giant is Falling
UPRIZE!

Best Documentary Feature
Strike a Rock
Skulls of my People
The Giant is Falling

Best Documentary Short
Children of War: a loss of innocence
Masquerading: to Hell and Back
Nanlaban: The Philippines War on Drugs

Best Wildlife Programme
Born to Run
King of the Mountain Baboons
Return of the Lion

Best Children’s Programme
Disney Cookabout
The Epic Hangout S1
Xcellerate

Best Reality Show
Kokkedoortjie
The Intern by David Tlale
Wingin It

Best Game Show
Die Kliek (S5)
The Final Cut
Point of Order

Best International Format Show
Kom ons trou, nou!
My Kitchen Rules
Shark Tank South Africa

Best Factual & Educational Programme
50|50
Our Moments
RSVP:Dare2Change Season 1

Best Current Affairs Programme
ENVIROSERV: KICKING UP A STINK
How a rural KZN Principal is beating the blackboard odds
Life Esidimeni

Best Variety & Magazine Show
Edik van Nantes 2
The Man Cave
Sarah Graham Food Safari Season 2

Best Youth Programme
100% Youth Bicycle Stokvel
MTV SHUGA 5 : DOWN SOUTH
MTV SHUGA – IN REAL LIFE

Best Talk Show
Jou Storie Met Nina (S2)
Mooi (S1)
Republiek van Zoid Afrika

Best Talk Show Host
Pabi Moloi
Masechaba Ndlovu
Karen Zoid

Best Music Show
Gospel Avenue Dr Malinga Episode
It’s Gospel Time Season 15
Starlight Classics

Best made for TV Movie
Meet The Radebes
O kae Molao
THE LUCKY SPECIALS

Best Achievement in Directing – Feature Film
Inxeba (The Wound)
Kalushi
VAYA

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film
Inxeba (The Wound)
Johnny is nie dood nie
VAYA

Best Achievement in Cinematography – Feature Film
Beyond the River
Johnny is nie dood nie
From a house on Willow Street

Best Achievement in Sound Design – Feature Film
From a house on Willow Street
Kalushi
Siembamba

Best Achievement in Original Music/ Score – Feature Film
Kalushi
Vaselinetjie
Vuil Wasgoed

Best Achievement in Editing – Feature Film
Beyond the River
Inxeba (The Wound)
Liewe Kersfeesvader

Best Achievement in Production Design – Feature Film
Johnny is nie dood nie
Kalushi
Vaselinetjie

Best Achievement in Costume Design – Feature Film
Inxeba (The Wound)
Kalushi
Krotoa

Best Achievement in Make-up and Hairstyling – Feature Film
From a house on Willow Street
Kalushi
Nul Is Nie Niks Nie

Best Actress – Feature Film
Crystal-Donna Roberts, Krotoa
Reine Swart, Siembamba
Zimkhitha Nyoka, VAYA

Best Actor – Feature Film
Grant Swanby, Beyond the River
Nakhane Mahlakahlaka, Inxeba (The Wound)
Sihle Xaba, VAYA

Best Supporting Actress – Feature Film
Ilana Cilliers, Johnny is nie dood nie
Roeline Daneel, Krotoa
Nomonde Mbusi, VAYA

Best Supporting Actor – Feature Film
Bongile Mantsai, Inxeba (The Wound)
Niza Ncoyini, Inxeba (The Wound)
Warren Masemola, VAYA

Best Feature Film
Beyond the  River
Inxeba ( The Wound)
Kalushi
Flash Films

Best TV Presenter
Lerato Kganyago
Mthunzi  Ntoyi
Ntokozo  Mbuli
Siv Ngesi
Tumelo  Mothotoane
Tumi Morake

Most Popular TV Soap/Telenovela
7de Laan
Binnelanders
Broken  Vows
Getroud  Met Rugby
Golddiggers  Season 2
High  Rollers Season 3
Isibaya
Isidingo
Isithembiso
Keeping Score
Rhythm City
Ring of Lies 2
Scandal!
Skeem Saam
Suidooster
The Queen
Uzalo

For more news your way, follow The Citizen on Facebook and Twitter.

 

 

 

 

 

today in print