Victory in the annual Capricorn District Municipality (CDM) 4-in-1 Marathon went to Mbongeni Ngaxzoro and Eunice Ntuapho on Saturday when they were the first male and female runners to cross the finish line in the marathon (42,2 km).
Ngaxzoro’s winning time was 02:23.58 while Ntuapho clocked in at just over three hours.
Milton Kekana’s time of 1:05.54 ensured him the first place in the men’s category of the 21,1 km. while Rudo Mhonderwa won the ladies category in a time of 01:16.13.
Coming in at just over 30 minutes, Phuti Sethowa made sure of a win in the male category of the 10 km while Rasmokgadi Mokgorwatie’s time of 43:09 earned her the gold medal in the female category.
Well over 2 600 entries were received for the event which is also a Comrades Marathon and Two Oceans Marathon qualifier. This made for tough competition between top runners who competed for a podium position but also chased the qualifying time.
According to Polokwane Athletic Club’s liaison officer, Caryn Rathmann it was the biggest turnout for the race since its inception and the club is happy with the huge number of entries.
Story and photos: RC Myburgh
>>rc.observer@gmail.com
Full results of the 2019 CDM 4-in-1 Marathon
10 km men
Senior
Phuti Sethowa (31:59)
Seilo Lekslakela
Emmanuel Ramohale
Veteran
Ludwick Mamabolo (39:15)
Master
Michael Buys (56:55)
Grandmaster
Bobby Sacco (44:54)
Great grandmaster
George Fritz (1:09.41)
Junior
Lefa Khosa (35:48)
10 km female
Senior
Mokgorwatie Rasmokgadi (43:09)
Hellen Phanyane
Shongwe Nompumelelo
Veteran
Mirium Mooki (48:37)
Master
Gerda Calitz (57:18)
Grandmaster
Liliana Mazaro (1:11.18)
Great grandmaster
Felicity Roberts (1:15.03)
Junior
Luvhimbe Mdivhuwo (48:21)
21,1 km men
Senior
Milton Kekana (1:05.54)
Desmond Mokgobu
Tebogo Pelusa
Veteran
Richard Mavuso (1:10.50)
Master
Phineas Matula (1:16.56)
Grandmaster
David Kubjana (1:35.09)
Great grandmaster
Cecil Mkhombeni (2:25.07)
Junior
Shivembu Khongelani (1:19.37)
21,1 km women
Senior
Rudo Mhonderwa (1:16.13)
Cat Skosana
Vuykazi Gebe
Veteran
Elizabeth Dhliwayo (1:31.35)
Master
Sarie Coetzee (2:03.59)
Grandmaster
Corrie van Antwerpen (2:14.59)
42,2 km men
Senior
Mbongeni Ngaxzoro (2:23.58)
Collin Kanyimo
Musa Nkosi
Veteran
Graham Malinga (2:33.43)
Master
Rackson Nemukula (2:48.38)
Grandmaster
Samuel Munyai (3:08.18)
Great grandmaster
Maros Masehla (3:58.25)
Junior
Hezeal Jebesho (5:23.34)
42,2 km women
Senior
Amukelani Hlungwani (3:32.31)
Geneva Raphala
Joyce Netshitenzhe
Veteran
Eunice Nthuapho (3:00.10)
Master
Jane Mudau (3:37.46)
Grandmaster
Mboni Maumela (4:44.50)