The Independent Examinations Board offers a rigorous assessment of the National Senior Certificate curriculum, preparing students well for tertiary study. St Stithians Girls’ College will be highlighting the achievements of their top performers below.
Below is a summary of the Girls’ College 2015 Matric results:
- Candidates: 105
- Pass rate: 100 %
- Qualified for Bachelor Degree Studies (BD): 104 (99%)
- Qualified for Diploma Studies (D): 1
- Distinctions (Level 7 or 80% and more): 270 (average of 2.6 per candidate)
Top candidates:
The following student was placed on the IEB’s list for Outstanding Achievement (i.e. top 5% of learners in 6 or more subjects and 80% or more for Life Orientation):
Lisa Rahman
The following students were placed on the IEB’s list for Commendable Achievement (i.e. top 5% of learners in 5 subjects and 80% or more for Life Orientation):
Sunayna Bholah
Ammaara Ebrahim
Alexandra Walker
The following students have achieved a result in the top 1% of their subject:
Sunayna Bholah (History, Life Orientation, Life Sciences)
Obakhe Bukula (English Home Language)
Ammaara Ebrahim (Business Studies)
Caitlin Grobler (Mathematical Literacy)
Guneet Kaur (Hindi First Additional Language)
Aditi Khatri (Second Additional Language)
Lungile Makore (Music – Unisa Practical 7)
Megan Mechanicos (Mathematical Literacy)
Fiona Nzau (History, Life Orientation)
Lisa Rahman (Accounting, Geography)
We list our top candidates below in order of the number of distinctions obtained:
11 Distinctions (subjects at Level 7): 1 Girl
Lisa Rahman
Accounting, Afrikaans First Advanced Language, Business Studies, English Home Language, Equine Studies, Geography, Life Orientation, Mathematics, Music, Physical Sciences, Advanced Programme Mathematics.
9 Distinctions (subjects at Level 7): 1 Girl
Taffrosa Ayaya
English Home Language, History, Information Technology, isiZulu First Advanced Language, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences, Advanced Programme Mathematics.
8 Distinctions (subjects at Level 7): 2 Girls
Sunayna Bholah
Afrikaans First Advanced Language, English Home Language, French Second Advanced Language, History, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
Mishaal Majeed
English Home Language, French Second Advanced Language, Information Technology, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences, Urdu First Advanced Language.
7 Distinctions (subjects at Level 7): 4 Girls
Lindsay Eaton
Business Studies, English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
Ammaara Ebrahim
Business Studies, English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
Gene Firth
Accounting, Afrikaans First Advanced language, English Home Language, Geography, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics.
Claire Foster-Archibald
Accounting, Business Studies, English Home Language, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
6 Distinctions (subjects at Level 7): 6 Girls
Martine Aab
Afrikaans First Advanced Language, English Home Language, History, Life Orientation, Mathematics, Physical Sciences.
Lelethu Booi
English Home Language, History, Information Technology, isiZulu First Advanced Language, Life Orientation, Mathematics.
Obakhe Bukula
Afrikaans First Advanced Language, Dramatic Arts, English Home Language, History, Life Orientation, Advanced Programme English.
Tessa Gough
English Home Language, History, Life Orientation, Mathematics, Physical Sciences, Visual Arts.
Lauren Simpson
Afrikaans First Additional Language, English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics.
Alexandra Walker
English Home Language, Geography, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
5 Distinctions (subjects at Level 7): 10 Girls
Jenna-Claire Austen
Afrikaans First Additional Language, English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences.
Michela Dal Maso
Dramatic Arts, History, Life Orientation, Mathematics, Physical Sciences.
Carmen De Beer
Afrikaans First Additional Language, English Home Language, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics.
Tamsin Greyvenstein
Dramatic Arts, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Physical Sciences.
Bianca Irvine
Dramatic Arts, English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences.
Vicky Kan
English Home Language, History, Life Orientation, Mathematics, Physical Sciences.
Thando Majola
Accounting, isiZulu First Additional Language, Life Orientation, Mathematics, Physical Sciences.
Siphesihle Mhlahlo
History, isiZulu First Additional Language, Life Orientation, Life Sciences, Physical Sciences.
Sabrina Myburgh
English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences, Advanced Programme English.
Cornel Pieterse
Afrikaans First Additional Language, Life Orientation, Life Sciences, Mathematics, Visual Arts.
4 Distinctions (subjects at Level 7): 8 Girls
Catia Borello
Afrikaans First Additional Language, English Home Language, Geography, Life Orientation
Amma Grant
isiZulu First Additional Language, Mathematics, Physical Sciences, Life Orientation
Loyiso Mbere
Geography, Life Orientation, Mathematics, Music
Chatania Meyer
Business Studies, Dance Studies, Life Orientation, Mathematics
Sarah Nathanson
English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences
Fiona Nzau
English Home Language, History, Life Orientation, Music TCL Practical 7
Stephanie Sanders
English Home Language, History, Life Orientation, Life Sciences
Lusanda Zuma
isiZulu First Additional Language, Life Science, Physical Sciences, Visual Arts
3 Distinctions (subjects at Level 7): 10 Girls
Jenah Arguile, Rain de Jager, Jordan Evans, Caitlin Grobler, Jessica Joubert, Alessia Lupini, Ciara Murphy, Jazlin Rosewitz, Erin Townsend, Heather Van Ryneveld
2 Distinctions (subjects at Level 7): 13 Girls
Alison Basel, Caila Davids, Lenore Davids, Amber Fieldgate, Emma Hanly, Mia Harrison, Shannon Henry, Ntombizodwa Khulu, Chloe Leach, Giorgia Lupini, Philippa McBride, Nobandiswa Ndzabandzaba, Kirsten Van Der Walt
1 Distinction (subjects at Level 7): 32 Girls
Natasha Assenmacher, Megan Attridge, Kathryn Beek, Danielle Bewsey, Ashley Bruce, Shelby Bruce, Joanna Bukasa, Kirsten Collins, Shannon Dawson, Ashleigh Elmes, Sinéad Erasmus, Claire Featherstone, Jessica Fraser, Karabo Gaborone, Retlareng Hlalele, Lara Kleynhans, Valerie Makgetlaneng, Lungile Makore, Keatlaretse Malebye, Megan Mechanicos, Keabetswe Motshidisi, Thandolwethu Ndzengu.
Martilize Nel, Sarah-Leigh Parkinson, Nazleen Plaatjies, Teagan Richter, Claire Wohlfarth, Stephanie Wustrow, Tegan Edwards, Guneet Kaur, Aditi Khatri, Ashleigh Readhead