The 16-team event will see 13 South African provincial (semi-professional) sides competing with Zimbabwe, Namibia and Kenya, in four pools, before the semi-final on October 3 and the final on October 4.
Benoni’s Willowmoore Park will host six Pool A fixtures on September 4, 5 and 6, with four of the scheduled matches to be televised.
The Easterns team will play Western Province, Northerns and Zimbabwe in Pool A.
Other matches will be played thereafter, at Potchefstroom’s Senwes Park, Kimberly’s Diamond Oval and Bloemfontein’s Mangaung Oval.
Full fixtures:
- Fri Sep 4 (20 ovs) 18:00 local
Pool A – Easterns v Western Province Willowmoore Park, Benoni D/N
- Sat Sep 5 (20 ovs) 09:30 local
Pool A – Western Province v Northerns Willowmoore Park,
- Sat Sep 5 (20 ovs) 13:00 local
Pool A – Easterns v Zimbabwe Willowmoore Park, Benoni
- Sat Sep 5 (20 ovs) 16:30 local
Pool A – Northerns v Zimbabwe Willowmoore Park, Benoni
- Sun Sep 6 (20 ovs) 10:00 local
Pool A – Zimbabwe v Western Province Willowmoore Park, Benoni
- Sun Sep 6 (20 ovs) 13:30 local
Pool A – Easterns v Northerns Willowmoore Park, Benoni
- Fri Sep 11 (20 ovs) 18:00 local
Pool B – North West v KwaZulu-Natal Inland Senwes Park, Potchefstroom
- Sat Sep 12 (20 ovs) 09:30 local
Pool B – KwaZulu-Natal Inland v Boland Senwes Park, Potchefstroom
- Sat Sep 12 (20 ovs) 13:00 local
Pool B – North West v Border Senwes Park, Potchefstroom
- Sat Sep 12 (20 ovs) 16:30 local
Pool B – Boland v Border Senwes Park, Potchefstroom
- Sun Sep 13 (20 ovs) 10:00 local
Pool B – Border v KwaZulu-Natal Inland Senwes Park, Potchefstroom
- Sun Sep 13 (20 ovs) 13:30 local
Pool B – North West v Boland Senwes Park, Potchefstroom
- Fri Sep 18 (20 ovs) 18:00 local
Pool C – Griqualand West v Eastern Province Diamond Oval, Kimberley
- Sat Sep 19 (20 ovs) 09:30 local
Pool C – Eastern Province v KwaZulu-Natal Diamond Oval, Kimberley
- Sat Sep 19 (20 ovs) 13:00 local
Pool C – Griqualand West v Namibia Diamond Oval, Kimberley
- Sat Sep 19 (20 ovs) 16:30 local
Pool C – KwaZulu-Natal v Namibia Diamond Oval, Kimberley
- Sun Sep 20 (20 ovs) 10:00 local
Pool C – Namibia v Eastern Province Diamond Oval, Kimberley
- Sun Sep 20 (20 ovs) 13:30 local
Pool C – Griqualand West v KwaZulu-Natal Diamond Oval, Kimberley
- Fri Sep 25 (20 ovs) 18:00 local
Pool D – Free State v South Western Districts Mangaung Oval, Bloemfontein D/N
- Sat Sep 26 (20 ovs) 09:30 local
Pool D – South Western Districts v Gauteng Mangaung Oval, Bloemfontein
- Sat Sep 26 (20 ovs) 13:00 local
Pool D – Free State v Kenya Mangaung Oval, Bloemfontein
- Sat Sep 26 (20 ovs) 16:30 local
Pool D – Gauteng v Kenya Mangaung Oval, Bloemfontein D/N
- Sun Sep 27 (20 ovs) 10:00 local
Pool D – South Western Districts v Kenya Mangaung Oval, Bloemfontein
- Sun Sep 27 (20 ovs) 13:30 local
Pool D – Free State v Gauteng Mangaung Oval, Bloemfontein
- Sat Oct 3 (20 ovs)
1st Semi-Final – TBC v TBC Venue TBC
- Sat Oct 3 (20 ovs) 10:00
2nd Semi-Final – TBC v TBC Venue
- Sun Oct 4 (20 ovs)
Final – TBC v TBC Venue TBC