Ekurhuleni Sports Awards nominees finalised
The nominees for the annual Ekurhuleni Sport Awards have been finalised with the winners to be announced at a splendour ceremony at Birchwood Hotel, on Friday evening, March 14.
This year marks the third year of the awards.
Notable winners from last year’s event included Boksburg’s Paralympian gold medallist Samkelo Radebe, South African hockey player Bernadette Coston, wrestler Adem Digovich and former Springbok rugby player Lawrence Sephaka.
The nominees are:
Outstanding Sport Official / Administrator
* Peet Aucamp (Brakpan) – ringball
* Callum John Bremner (Johannesburg) – ice hockey
* Christina Margaret Caldeira (Benoni) – badminton
Team of the Year
* Kwa-Thema Disability Club (Kwa-Thema, Springs) – soccer
* Shorin Kampo South Africa (Katlehong, Germiston) – karate
* Valke Rugby Union (Kempton Park) – sevens rugby
Sport Federation of the Year
* Eastern Gauteng Badminton Association (Benoni)
* Ekurhuleni Basketball Association (Germiston)
* Eastern Gauteng Wrestling Federation (Boksburg)
* Primary Sport School of the Year
* Farrarmere Primary School (Benoni)
* Laerskool Rynfield (Benoni)
Secondary Sport School of the Year
* Hoerskool Kempton Park (Kempton Park)
* Tiisetsong High School (Thokoza, Alberton)
* Norkem Park High School (Kempton Park)
Sportsfan of the Year
Maatshangwane Lordwick Motshana (Tembisa) – soccer
Coach of the Year
* Nico Coetzee (Boksburg) – wrestling
* Gavin Robert Bennett (Boksburg) – baseball
* Johannes Jacobus Smith (Benoni) – athletics
Junior Sportsman of the Year
* Gareth Scott Bremner (Johannesburg) – ice hockey
* Kyle James McClatchie (Kempton Park) – golf
* Eckhardt Deon Rossouw (Kempton Park) – athletics
Junior Sportswoman of the Year
* Shianne Addinall (Boksburg) – barefoot water-ski
* Alison C’nedra Allan (Benoni) – ringball
* Verochka Els (Benoni) – ringball
Sportsman of the Year (Sportsmen with disability)
* Ernst Marais Conradie (Primrose) – golf
* Bongani Eric Dlamini (Tembisa) – wheelchair tennis
* Lifa Sam Gova (Kwa-Thema, Springs) – soccer
Sportsman of the Year
* Christiaan Bezuidenhout (Benoni) – golf
* Gaston Russell Palmer (Benoni) – ju-jitsu
* Ryan Donovan Phillips (Brakpan) – kick boxing
Sportswoman of the Year
* Bernadette Coston (Alberton) – hockey
*Tshepiso Mary-Jane Lesiba (Katlehong, Germiston) – karate
* Mpho Madi (Boksburg) – wrestling
would like to thank the executive mayor Mondli Ngugubele for such an opportunity given to our athlete….and would like to say bigup to TSHEPISO LESIBA SHE DESERVES IT!!!!TOP FEMALE KARATEKA IN EKURHULENI.
BY JAMES SITHOLE KYOKUSHIN KAN KARATE