Sports Results – How did you play?
A round-up of this past weekend's sporting action in Benoni.
Bridge
Benoni Northerns Bridge Club
June 29
1. John Calvert and Cathy Saville 61.46%
2. Pat Eve and Deidrè Ingersent 59.90%
3. Devan and Nisha Chetty 59.38%
Golf
Benoni Country Club
Morning field
1. A King and S van den Berg 44 points counted out
2. E Harrison and C Henwood 44 points counted out
3. J Moolman and M Hamilton 44 points counted out
Afternoon field
1. A Pearce and L de Kleyn 50 points
2. J Winterton and J Thorne 47 points
3. G Jones and R Barclay 41 points
Benoni Lake Club
June 29
Betterball
1. Sarel Theron and Anrich Fourie 48 points
2. Wayne Shaw and Wimpie Laubscher 42 points
3. Steve Davis and Paul Slaven 41 points
June 30
IPS – Meat competition
1. Heinie Le Roux 41 points
2. CJ Head 36 points
3. Jeremy Wright 35 points
Nine holes
1. Lyle Jeffery 14 points
2. Hitesh Bihari 14 points
3. Draw card Lyle Jeffery
July 1
Betterball
Morning field
1. Quinton Labuschagne and Braam Raubenheimer 48 points
2. Derrick Tod and Ray Lubbe 45 points
3. Gordon McPherson and Andy Proctor 45 points
4. Sasha Naude and Paul Slaven 43 points
Afternoon field
1. Koos Pretorius and Dieter Stapel 44 points
2. Joe Bezuidenhout and Anthony Meredith 42 points
July 2
Betterball
1. Jose Monteiro and Brian Sanders 40 points
2. Clive Griffiths and Kevin Griffiths 40 points
Ebotse Links
July 1
Fourball alliance two scores to count
- Mpumelelo Khoza, Manqoba Khoza, Erwin Mazibuko and Thomas Rakale 87 points
- Andre Watson, Tony Montinaro, Renier and Brian Pereira 86 points
- Mari Tait, Leslie Nienaber, Jan Tait and Etienne Tait 86 points counted out
Nearest to pin
• Hole 8 – Dale Horne
• Hole 15 – Andre Watson
Football
Eastern Local Football Association
Eastern Super League – Round 17
• Olympia 3-3 Thanda Aces
• Kempton 2-2 Impala
• Bedfordview 0-0 Edenvale
• Tembisa 0-6 Old Bens
• Balderstone 1-2 Sporting
• Benoni Northerns 1-2 Luso Africa
• Alberton 0-2 Robertsham
Reserves League – Round 17
• Olympia 5-1 Thanda Aces
• Kempton 1-2 Impala
• Bedfordview 1-2 Edenvale
• Tembisa 2-1 Old Bens
• Balderstone 2-1 Sporting
• Benoni Northerns 0-2 Luso Africa
• Alberton 2-2 Robertsham
Also Read: Sport Results – How did you play?
Also Read: Sport Results – How did you fare?